Kapat
Giriş Yap
GAU Network etki alanından hesabınızda oturum açın.
Kaydınız yok mu? Şimdi Kaydolun !
Giriş Yap :  
Kullanıcı Adı : Kullanıcı adımı unuttum
Şifre : Şifremi Unuttum
Üye değil misiniz? Şimdi kaydolun!
Kullancı Adı : GAU Web Mail  
Adım Soyadım :
E-Mail Adresim :
Kayıt Ol : GAU Web Mail  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğenci Mail  
Öğrenci Numaranız :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kullanıcı Adı : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Şifre : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kullanıcı Adı : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kayıt Ol : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :

GASTRONOMİ; TURİZM SEKTÖRÜ İÇİN ANA YOLDUR

Tarih: 29/11/2016

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ)  Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Mustafa Şah ile GAÜ INTEB Başkan yardımcısı Tuncel ERTAN katıldıkları televizyon programında;  Kuzey Kıbrıs’ın turizm potansiyeline, gastronomi sanatının ne tür etkileri olabileceğini tartıştılar.


GAÜ INTEB Başkan Yardımcısı Tuncel ERTAN, “İklimsel olarak turizme elverişli bir Ada’da yaşıyoruz. Otellerin doluluk oranı; Turizm Bakanlığı tarafından,  içinde bulunduğumuz ay açısından %70 oranında verildi. Bizim için, çok mutluluk verici bir oran. Kasım ayında, doluluk oranı bu kadar yüksek ise, önümüzdeki yaz aylarında da  daha da artış göstereceğine inanıyoruz. Ziyaretçi sayısında olumlu yükselişler yaşayacağımızı düşünüyoruz. Bu sezonda,  turizmde ilerlemeler oldu. Turizm sektörü için;  KKTC olarak,  İngiltere de bir fuara katıldık. Yakın geçmişte de katıldığımız tüm fuarlar, ‘Kıbrıs Evi’ konsepti ile gerçekleşti. Ciddi ve güzel adımlar atılıyor. Biz, öğrencilerimizi;  ilk seneden 4’üncü seneye kadar,  sektör ile içiçe deneyimleyerek yetiştiriyoruz. Müfredatımızı,  soru- cevap şeklinde değil de,  ‘kendinizi bir otelin yöneticisi olarak düşünün’  ve ‘bu sorun karşısında neler yaparsınız’  gibi gerçekçi  simulasyonlara dayandırıyoruz. Üniversitelerin önemli rollerinin farkındayız. Bizim,  turizm fakültesi olarak, yurt dışından gelen çok öğrencimiz de var. Özellikle, Girne’de turist ve eğitim çok önemli.” şeklinde konuşurken, aynı programda yer alan; GAÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Mustafa Şah ise yaptığı açıklamalarda, “Mutfak sanatları,  otelcilik ve turizmde çok önemlidir, ana yoldur. Gastronomi,  turizmde önemli yer kaplamaktadır. Yeme- içme kültürü,  insanların en büyük zaaflarıdır. Gelen turisti,  en iyi şekilde nasıl ağırlayacağımız çok önemlidir. Ağırlamaya, Kıbrıs Mutfak Kültürü’nü de yansıtmamız lazımdır. Kıbrıs Kültürü olarak, çok güzel yemeklerimizin yer aldığı bir mutfağımız var. Personel iyi yetişmiş ise; turisti tekrar tekrar ağırlama şansınız büyüyecektir. Memnuniyeti sağlamak için,  her birimin takım çalışması formunda, çok iyi çalışması gerekiyor. Takım ruhu, başarı için çok önemlidir” dedi.


GAÜ INTEB Başkan Yardımcısı Tuncel ERTAN; Özellikle kültürlere özgü yemekler gibi, insanların merakını uyandırarak özel bir turizm dalının canlandırıldığını ve Dünya’da,  2017’nin  en büyük trendlerinden birinin de, 50 yaş ve üzeri erkeklerin daha sık seyahat etmeleri ile  bu kitle için; kişisel bakım ve spa uygulamalarının  yoğunluk kazandığını belirtti. Sosyal medya ve teknolojinin ağırlığının, sektörde daha fazla hissedildiğini de kaydeden Ertan, “Çevreci oteller ön plana çıkıyor. Pazarlama olmadan,  hiçbir işletme yürümez.  Özellikle de turizm söz konusu ise. Profesyonel kişiler, bulunduğu bölgeyi ve ürünü iyi bilirse eğer, gerçekten iyi bir pazarlama olur. Sağlık köyü projelerini de unutmamak gerekir.” dedi.